Одабрано Свијет

Руска вакцина против короне Спутњик-V креће у цивилну употребу – почиње вакцинација

ВЕЋ ЈЕ ПРИМИО МИНИСТАР ОДБРАНЕ СЕРГЕЈ ШОЈГУ – ПРВЕ ГОДИНЕ БИЋЕ ПРОИЗВЕДЕНО 80 МИЛИОНА ДОЗА
  • Руски министар здравља Михаил МУРАШКО: Већ ове недјеље почеће вакцинација првих добровољаца      
  • Александар ГИНЦБУРГ, директор истраживачког центра „Гамалеј“ у којем је развијена: Наша вакцина спада у векторске вакцине које помоћу вектора вируса, односно потребне секвенце нуклеинске киселине која кодира циљни протеин, у овом случају протеин „короне“, стижу у ћелије човјека

ПРВА серија вакцине за превенцију  COVID-19 «Гам-Ковид-Вац („Спутњик-V»), коју је развио Истраживачки центар Министарства здравља Русије за епидемиологију и микробиологију „Гамалеј“, пуштена је у цивилни промет.

Директор „Гамалеја“ Александар Гинцбург рекао је да је вакцина прошла неопходне тестове квалитета и да наредних дана почиње испорука првих количина републике и области које чине Руску Федерацију.

Кренуће вакцинација прво ризичних група становништва, нарочито љекара и наставника.

Руски министар здравља Михаил Мурашко рекао је 7. септембра да ће већ ове недеље почети вакцинација првих добровољаца против коронавируса.

Бивши главни санитарни љекар Русије Генадиј Онишченко рекао је да би око 80 милиона људи ове сезоне у РФ требало да прими вакцину против коронавируса.

Гинцбург је предвидео коначну побједу Русије над КОВИД-19 до љета 2021. године.

Потврдио је да његова земља може годишње произвести 80 милиона доза вакцине.

Открио је да је руска вакцина створена на платформи која је тестирана неколико година.

Нагласио је да је „Спутњик V“ први пут тестиран на људима крајем марта 2020. године и да они који су га тада примили и након пет мјесеци и даље имају велики број антитијела, Гинцбург је признао да је задовољан позитивним текстом o „Спутњику V“ у британском часопису The Lancet.

Указао је да се све вакцине које успјешно пролазе клиничка испитивања заснивају на истом принципу:

«То су векторске вакцине које помоћу вектора вируса, односно потребне секвенце нуклеинске киселине која кодира циљни протеин, у овом случају протеин „короне“, стижу у ћелије човјека. Дакле: потребни циљни ген се испоручује вакцинисаном организму. Разлика је само у начину испоруке. У нашој технологији овај ген се испоручује помоћу аденовируса, који је био добро развијен током еволуционог процеса десетинама милиона година».

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар