- Јован ДИВЈАК: Тај младић је препуштен интересима друге државе. Он је грађанин БиХ, он припада бошњачком народу и очекујем да директно Бакир Изетбеговић дигне слушалицу и разговора с човјеком којем је Алија Изетбеговић оставио БиХ у аманет
- Есад БАЈТАЛ: Шутња државе је врло симптоматична и једнака самом ухићењу. Ради се о младом човјеку. Све и да је крив, мора му се помоћи и покушати све с правне стране. Овдје нико не говори што се ту збива. Турска је обавезна да дадне точне информације
- Слободан ШОЈА: Ако је ово случај политичке природе, онда су наши у конзулату немоћни. Поготово ако је овдје ријеч о сукобу двије особе. Ако је тако, и ако је све повезано с Фетулахом Гуленом, ја бих рекао – пиши пропало
ЈОВАН Дивјак, умировљени генерал Армије РБиХ и предсједник Удружења „Образовање гради БиХ“, рекао је јучер за Дневни аваз како очекује да се у случај ухићеног бх. студента у Турској хитно укључи Бакир Изетбеговић, предсједавајући Предсједништва БиХ.
Генерал Дивјак је појаснио да је разочаран понашањем државе, која уопће не реагира нити било шта подузима да се, ако ништа, види о чему се ту ради, јер је бх. држављанин у питању.
– Али, с обзиром на одличне везе између Бакира и предсједника Турске (Ердогана, оп. а), чуди ме што Изетбеговић није интервенирао, ако ништа друго да се распита о чему се ту ради. Овако је овај младић препуштен интересима друге државе. Он је грађанин БиХ, он припада бошњачком народу и очекујем да директно Бакир Изетбеговић дигне слушалицу и разговора с човјеком којем је Алија Изетбеговић оставио БиХ у аманет – рекао је јучер Дивјак.
Према његовим ријечима, пошто се само нагађа да се нешто десило, да је дјечак нешто скривио, држава се мора борити за њега до самог краја.
– Зашто кажем да се Бакир бори и зове. Јер, видимо, Хрвати се боре за своје, Срби за своје, Бошњаци онда требају за своје. Разочаран сам што нико ништа не подузима – закључује легендарни генерал Армије РБиХ
Бајтал: Зашто шути држава БиХ, тко гарантира сигурност другој дјеци?
Реагирајући на случај бх. студента у Турској Селмира Машетовића који је у Турској ухићен 22. свибња под сумњом да је наводно сљедбеник Фетулаха Гулена иако о томе нису дати никакви докази, др Есад Бајтал, угледни политички аналитичар, казао је јучер како је симптоматично да држава Босна и Херцеговина шути.
Он напомиње да су информације о ухићењу студента врло штуре и да, уствари, нитко и не зна што се ту точно дешава. Но, то би, како каже, Турска, као држава која га је ухитила, морала појаснити.
– Из овога случаја морамо извући једну врсту опреза. Тко гарантира сад другој дјеци сигурност – каже Бајтал.
Мишљења је да би се, да се овакав случај десио у некој другој држави, све дигло на ноге.
– Зато и кажем да је и ова шутња врло симптоматична и једнака самом ухићењу. Ради се о младом човјеку. Све и да је крив, мора му се помоћи и покушати све с правне стране. Овдје нико не говори што се ту збива. Турска је обавезна да дадне точне информације. Што ће сада бити с осталим студентима, бх. грађанима који путују. Ово је једна велика опомена јер представља потенцијалну опасност и за другу дјецу – каже Бајтал.
Сматра да се ниједна држава не смије оптуживати док се не види што је стварна позадина, али је дужност БиХ да пружи сву неопходну помоћ својим држављанима.
– Ако ништа да држава затражи објашњење новонастале ситуације. Да пита зашто се бх. држављанин терети, био или не био крив – каже Бајтал.
Шоја: Мора се помоћи, то је свето правило дипломације!
Говорећи о поступању, односно непоступању институција власти Босне и Херцеговине након ухићења студента Селмира Машетовића у Турској, повјесничар и дипломата Слободан Шоја изјавио је јучер како је елементарна ствар у дипломацији да се ухићеном држављанину земље коју њено велепосланство представља помогне, те да сама држава реагира.
Каже да је то „свето правило, без обзира о чему се ради”.
– Нисам пратио овај случај, немам све информације. Ако је ово случај политичке природе, онда су наши у конзулату немоћни. Поготово ако је овдје ријеч о сукобу двије особе. Ако је тако, и ако је све повезано с Фетулахом Гуленом, ја бих рекао – пиши пропало. Истина, имамо ми тамо стручне људе, али опет кажем, ако се политика умијешала, онда све иде другим тијеком иако држава мора и треба одмах реагирати – сматра Шоја, бивши велепосланик БиХ у Француској и Египту.
Хускић: Хоће ли неселективним ухићењима доћи крај?
И политички аналитичар Аднан Хускић у изјави за Дневни аваз, коментирајући случај ухићеног бх. студента у Турској, јучер је казао како држава БиХ мора хитно реагирати.
Ако се ово настави овако, а све су прилике да неће стати, не знам што можемо очекивати да се даље дешава. Поготово ако се настави с неселективним ухићењима и то је сада постао велики проблем. Увјерен сам да ће се оваква политика Реџепа Тајипа Ердогана одразити на међународни рејтинг Турске, који је већ нарушен. Заиста не знам гдје ово води, али у овом случају наша држава мора реагирати – каже Хускић.
https://poskok.info/ono-kad-te-hapsi-erdogan-nisi-vise-nas-a-drzava-je-naglo-nezainteresirana/
Додај коментар