Федерација/БиХ

Додик „Гласу Српске“: Сваки дан се покушава урушити снага Српске – борба за њу неће престајати

„НИСАМ СПРЕМАН ДА ДАМ НИЈЕДНО ПРАВО СРПСКОГ НАРОДА – СПРЕМАН СЕ ДА СЕ БОРИМ ЗА ЊЕГОВА ВЕЋА ПРАВА“
  • „БиХ је, по многим оцјенама, неуспјешна, много компликована земља, а неки говоре и да је пропала. Јасно је да живи само на међународној интервенцији или страху од интервенције“
  • „Само наивни вјерују да су нестали покрети, пројекти, појединци који су били против Републике Српске. То је живо, само се види онда када имају успјеха, а не када немају успјеха, јер се тада повуку и чекају нову прилику“
  • „Залажем се да сједнемо у БиХ и видимо шта је могуће јер је очигледно да ово није могуће. Бошњаци су незадовољни јер желе доминацију, Хрвати су незадовољни расулом њихових права, а ми Срби јер се не поштује изворни Дејтон и јер су нам одузели многа права“
  • Међународна заједница је отела многе надлежности Српској и пренијела на нивоу БиХ. Ни они, а ни Бошњаци не желе да то ставе на дневни ред, а ради се о антиуставној отимачини. Педи Ешдаун је направио многа кривична дјела и сама чињеница да га овдје Бошњаци славе, а Срби не желе ни да му чују име говори све, а требало је да буде једнако добар за све“
  • „Тужилаштво има чињенице (о „случају Драгичевић“) које не смије да предочи и каже „то је то” послије толико времена. Нека дође било ко или нека се предмет пренесе у Тужилаштво БиХ па да се види. Нека пошаљу СИПА да испита све… Једино мјесто гдје можемо да утврдимо истину је Тужилаштво, није то ни Додик ни улица. Једино мјесто гдје могу да се окупљају је испред зграде Тужилаштава. Зашто нису ту? Тужилаштво мора дати одговор“

БОРБА за Републику Српску није и неће престати. Морамо да се окупимо око наших симбола и вриједности. Нисам спреман да дам ниједно право српског народа, али сам спреман и хоћу да се борим за његова већа права, поручио је у новогодишњем интервјуу за „Глас Српске” предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик.

БиХ је, како је казао, скуп незадовољних страна, али и поред тога нема воље да се сједне и види на који начин је могуће промијенити ствари набоље.

– БиХ је, по многим оцјенама, неуспјешна, много компликована земља, а неки говоре и да је пропала. Јасно је да живи само на међународној интервенцији или страху од интервенције. Унутрашњег консензуса готово да и нема ни о једном питању, а то је резултат дјеловања странаца који су до те мјере обезличили политичке елите, посебно у Сарајеву, које и даље рачунају да ће међународни фактор или неко трећи за њих урадити неки посао и нису спремни да разговарају о реално могућим односима у БиХ. За сваког озбиљног човјека то је лоше мјесто. Нема тамо мјеста да се било шта озбиљно уради. Стално се негдје и нешто креће, а нигдје не стиже. Ако се не промијени амбијент политичког договора и уважавања консензуса свих важних фактора, а прије свега народа и два ентитета, БиХ оног тренутка када престане свијест да репресија међународне заједнице може да очува земљу, свакако може да рачуна на своје посљедње дане – казао је Додик.

ГЛАС: Очекујете ли да се тај однос и размишљање може промијенити у наредним годинама, до краја мандата?

ДОДИК: Нисам сигуран. То се види и по опструкцијама у вези са избором новог сазива Савјета министара БиХ. Човјек сам који је, без обзира на то шта радио, увијек усмјерен ка томе да нешто урадим. Кључно је било питање да се брзо конституише власт. Предсједништво је формирано, имали смо и сједнице и поред наших нејасноћа у вези са заставом за коју су неки тумачили да неки закон то не дозвољава, а закон то не забрањује. А када дођу веома јасне одредбе закона о роковима у којима Предсједништво мора да предложи кандидата за предсједавајућег Савјета министара, кажу „сачекајте мало, има времена”.

– И ја, који покушавам да дам динамику свему, веома брзо губим ту вољу јер сви разумијемо да свака одлука која излази из Предсједништва, ако је валидна, мора да има три гласа, а то је немогуће јер долазимо из различитих народа, ентитета, политичких партија. То је БиХ, али док имамо овакав Устав, мора се поштовати. БиХ је земља немогућности, прототип неких са Запада који су сматрали да то може бити добар примјер или оних који би сматрали да су Срби или Српска недостојни да имају своја права, па покушавају да их развале гдје год стигну. Ти су још на сцени, нису нејаки и само онда када морају, прихвате реалност.

ГЛАС: Да ли, између осталог, због тога упозоравате да је Српска и даље угрожена, иако је опција којој припадате на власти дуже од деценије?

ДОДИК: Само наивни вјерују да су нестали покрети, пројекти, појединци који су били против Републике Српске. То је живо, само се види онда када имају успјеха, а не када немају успјеха, јер се тада повуку и чекају нову прилику. Сваки дан се покушава урушити снага Српске.

– На геополитичком плану свијет се промијенио. Русија и Кина су постале важне силе, а Европа је у кризи, ситуација у Америци другачија. Сви су помало нервозни и спремни да своје успјехе доказују на тортурама на малим народима. Залажем се да сједнемо у БиХ и видимо шта је могуће јер је очигледно да ово није могуће. Бошњаци су незадовољни јер желе доминацију, Хрвати су незадовољни расулом њихових права, а ми Срби јер се не поштује изворни Дејтон и јер су нам одузели многа права. Незадовољна је и међународна заједница јер никако не може да дође до жељеног модела. БиХ је скуп готово свих подједнако разочараних што се налазе ту. И шта је ту рјешење? Ми још нудимо могући модел на бази унутрашњег договора, а све до сада је наметала међународна заједница.

ГЛАС: Може ли се очекивати, ако кажете да су све стране незадовољне, да се отвори та прича?

ДОДИК: Нисам против тога, али очигледно да нема воље. Међународна заједница је отела многе надлежности Српској и пренијела на нивоу БиХ. Ни они, а ни Бошњаци не желе да то ставе на дневни ред, а ради се о антиуставној отимачини. Педи Ешдаун је направио многа кривична дјела и сама чињеница да га овдје Бошњаци славе, а Срби не желе ни да му чују име говори све, а требало је да буде једнако добар за све. Тако да нисам сигуран да то може јер још постоје међународне снаге које јуре тај задати модел БиХ који подразумијева развлашћење Републике Српске, конститутивне народе и гурање у централизацију БиХ.

– Примарно, желимо да се очува мир и стабилност, али каква је земља која нема никакав потенцијал? Све мањи је интерес Срба и Хрвата. Бошњацима би, како не би остали заробљени у том свом идеалном окову који су направили сами себи у БиХ, боље било да размишљају о томе да направе перспективну територију гдје може очувати националне и државне интересе бошњачког народа. То, да кажем, сигурно није простор Републике Српске.

ГЛАС: Да ли ћете инсистирати на враћању одузетих надлежности?

ДОДИК: То је стална борба. Рекао сам да Бошњаци не желе да ставе то на дневни ред. Неки мисле да ће протоком времена неке ствари лећи, али јасно је да неће. У Уставу не постоји надлежност БиХ над правосуђем ни за безбједност.

ГЛАС: То све, међутим, годинама имамо на терену.

ДОДИК: То не значи да треба да остане. Они који су то креирали сматрају да ће то вријеме наметнути, али полако. Видјећемо. Обично када крену процеси за слободу, увијек се прикачите на неку причу о Уставу, о повељама УН… Увјерен сам да ће то вријеме доћи.

ГЛАС: Да ли је  дошло вријеме за формирање власти на нивоу БиХ? Када се то може очекивати?

ДОДИК: Нисам пророк, али смо то могли да урадимо и прије Нове године. Све је било сложено. Чак сам и са неким ентузијазмом ушао у ту причу, али оно што је чудно је да нико, па ни чланови Предсједништва, немају спора о томе да позиција предсједавајућег Савјета министара припадне Србима и да је СНСД незаобилазан фактор, без обзира на покушаје да се направе неке математичке комбинације. СНСД има четири делегата у Дому народа Парламента БиХ и ако неко покуша да направи неку карикатуру, увијек ће их чекати та четворица. И могу одмах да им поручим да, ако та карикатура успије, а мислим да је то немогуће, неће проћи.

– Моја политика није, како народ каже, тук на утук, већ да имамо политике чистих рачуна, без оспоравања других. Неки тако не мисле. Они би стално слабили Српску која је институционално стабилна и одавно није била јача. Република Српска мора да се пита и да српска репрезентација на нивоу БиХ слиједи политику институција РС. Једна од њих је и војна неутралност. Може да буде политички неутралних људи, што смо имали прилику да видимо, али да не би било тога „шта нас брига за вашим ставовима”, у јануару ћемо усвојити закон који ће дефинисати кривичну одговорност за непоштивање одлука парламента РС.

ГЛАС: Активирање МАП-а за чланство у НАТО-у је поново актуелно у БиХ. Како је могуће да се то гура иако се зна какав је став Српске и српског народа о томе?

ДОДИК: Много пута осјећамо да нас игноришу, заобилазе. Вјерујем да ћемо у неком времену, када будемо анализирали садашње вријеме, видјети колико је било тешко очувати Српску и њено достојанство. Од уласка у НАТО неће бити ништа. Свијет разумије да само они који добију подршку народа на изборима имају право да буду у репрезентацији. Ја сам учио ту школу, био сам и у опозицији, али нисам сматрао да треба да будем кретен, него сам био ту да видим шта је најбоље за Српску.

ГЛАС: Прича о застави Српске обиљежила је и изборну кампању и прве Ваше дане на позицији у Предсједништву. Доста критика је било након што сте, ипак, присуствовали сједници те институције без заставе Српске, уз оцјене да је то повлачење. Да ли је то тако?

ДОДИК: Ни ја нисам био задовољан, али неке ствари можете да урадите одмах. До тада су биле двије заставе које су представљале БиХ, односно БиХ и ФБиХ. За почетак смо барем склонили једну и већ смо рекли да ћемо ићи са измјеном закона о застави гдје ће се прописати да је она обавезна. Наша борба за ту врсту приче неће престати. Многи су чекали да виде да ли ће бити одржана сједница Предсједништва и да, ако се то не деси, окриве РС, те сам сматрао да је важније сачувати дигнитет Српске. Многи, с друге стране, не желе да примијете да је застава Републике Српске испред мог кабинета, а никада је није било до сада ту.

– Дакле, како год ко хоће да гледа на то, нека гледа. Није ми угодно да сједим испред заставе БиХ, једино мјесто гдје ми је угодно је застава Српске, а то потенцирам јер су симболи веома важни и да ја нисам босанскохерцеговачки политичар, већ српски. И као такав, желим да будем и представљен на тај начин.

ГЛАС: Смијенили сте доста амбасадора. Да ли је то, како су неки оцијенили, одмазда према онима које је именовала бивша српска структура у Сарајеву или реалан потез на основу њиховог рада?

ДОДИК: Нисам ни прочитао њихова имена. Не занимају ме. Српски дио у том министарству мора да буде видљиво српски. Приликом именовања претходне структуре заобиђена је институција предсједника Републике Српске који предлаже кандидате за амбасадоре и то је уставно, а ја желим да то поштујем. Све што буде именовано је приједлог Кабинета предсједника РС, а моје је да технички прослиједим и ништа више, јер тако каже Устав.

ГЛАС: Посљедња дешавања на Тргу Крајине која се тичу захтјева и потеза покрета „Правда за Давида” подигла су тензије у Бањалуци, али и Српској. Да ли је тиме тај покрет на неки начин оживљен јер се чинило да је утихнуо након избора, те која је Ваша порука?

ДОДИК: Тужиоци су довели до овакве атмосфере. Сагласан сам са припадницима покрета да тужиоци не ваљају и да су они креирали све ово јер су људи без дигнитета и немају ни правне храбрости да одлучују. Имају чињенице које не смију да предоче и кажу „то је то” послије толико времена. Нека дође било ко или нека се предмет пренесе у Тужилаштво БиХ па да се види. Нека пошаљу СИПА да испита све, али је питање и зашто то до сада нико није урадио и све је оставио РС. Једино мјесто гдје можемо да утврдимо истину је Тужилаштво, није то ни Додик ни улица. Једино мјесто гдје могу да се окупљају је испред зграде Тужилаштава. Зашто нису ту? Тужилаштво мора дати одговор.

ГЛАС: Шта бисте поручили грађанима поводом празника?

ДОДИК: Свима желим мир, здравље, срећу на сваком плану. Треба нам више окупљања око наших заједничких вриједности. Припадамо славном народу, са страдалачком историјом, али сам увјерен да је окупљање око наше крсне славе и других празника прави пут. Живи и здрави били!

Напредак

ГЛАС: Какво је, према Вашем мишљењу, стање у Републици Српској када је ријеч о економији?

ДОДИК: Република је стабилна у сваком погледу, а упориште за то имамо и у макроекономским показатељима. Индустријска производња биљежи раст, а позитивни трендови се настављају и у спољној трговини. Имамо и више запослених него у истом периоду лани и то све можемо да поткријепимо бројкама. Увијек може боље, и наравно да ћемо дати све од себе да стално напредујемо.

Обезбјеђење завршена ствар

Милорад Додик организовао је у недјељу новогодишњу конференцију за новинаре у Источном Сарајеву гдје је сумирао утиске о 2018. години и говорио о приликама и изазовима који су пред БиХ.

Одговарајући на новинарско питање да ли је одлучено ко ће га обезбјеђивати у Сарајеву, одговорио је да је то одавно јасна ствар, те да ће га обезбјеђивати Министарство унутрашњих послова Републике Српске.

– Уколико то неко буде оспоравао, и не морам да идем у Сарајево. Неће ме нико чувати у кога немам повјерења – подвукао је Додик.

Све што буде радио са својим сарадницима биће, како је казао, усмјерено ка томе да се физички спријечи улазак миграната у БиХ и успостави ефикасна контрола границе, додавши да то подразумијева ефикасне структуре које ће се тиме бавити.

– Вјерујем у способност полиције Републике Српске да ту мјеру спроведе – поручио је Додик и упозорио да се на прољеће очекује отварање нове приче о мигрантском таласу који ће додатно угрозити и закомпликовати односе у БиХ.

Он је поручио да ће бити одбијен сваки програм, посебно ако долази из ЕУ, за стационирање миграната у БиХ.

– Мањи је проблем да спријечимо њихов улазак на граници, него да их онда јуримо по цијелој БиХ и тражимо смјештајне капацитете – рекао је Додик.

Додик је поновио да високи представник и стране судије из Уставног суда БиХ морају да оду јер је то кључно за стабилизацију и мир у БиХ те додао да ће Република Српска наставити са политиком необјављивања одлука високог представника у свом „Службеном гласнику”, чиме ће бити онемогућено њихово спровођење у Српској.

– Оно што треба да се уради у БиХ јесте да се на заједничком нивоу успоставе такви механизми и процедуре које неће бити сметње за развој ниједном ентитету, ниједној општини, ниједној регији – оцијенио је Додик.

Анализа на прољеће

ГЛАС: Осим позиције српског члана Предсједништва БиХ, предводите највећу политичку партију у РС – СНСД. Да ли ће под лупу надлежних доћи резултат на посљедњим општим изборима у Бањалуци?

ДОДИК: СНСД и град Бањалука су нераздвојни. Урадили смо бројне објекте, а Бањалука је добила изглед какав никад није имала до сада. СНСД и Бањалука иду заједно и то ће вријеме показати. Игор Радојичић добро ради свој посао, а што се тиче СНСД-а у граду, за два-три мјесеца ћемо видјети како се могло десити да смо дозволили да људи посумњају у оно што је наша политика. СНСД је од овог града направио главни град.

 

1 коментар

  • Svaka cast Mile
    Samo tako cuvaj nam
    Republiku srpsku!
    Viste jedini iskren i pravedan
    Covek za kojeg sam uvek rekla.
    Daje jedan Mile Dodik!!!
    I niko nemoze daga zameni.
    Love from Danica!)))

Кликни овде да поставиш коментар