Федерација/БиХ

Караматић: Бошњаци су успјели оно што нико није – учинили су Србе и Хрвате савезницима

УПОЗОРИО: АКО ИЗ САРАЈЕВА ОВАКО НАСТАВЕ – БИЋЕМО ЗА МИРНО РАЗДРУЖИВАЊЕ...
  • Потпредјседник ХНС Марио КАРАМАТИЋ: Нисмо ми доживјели неко просвјетљење и нагло завољели једни друге, него се једноставно настојимо држати договора. Бошњаци, ево већ 30 година, о свему што се с њима договори или се не придржавају или искриве тако да „вода иде на њихов млин“
  • „Мирно раздруживање… да се фино разиђемо к’о људи, па ако се некад сретнемо да можемо попити кафу, ракију и шта већ иде уз то“

БОШЊАЦИ су својом политиком успјели урадити нешто што нико није успио вијековима – од Хрвата и Срба направити савезнике, каже потпредсједник Хрватског народног сабора (ХНС) Марио Караматић коментаришући посљедњи састанак у Бриселу, али и говорећи о очекивањима око измјена Изборног закона и рјешавања кризе у БиХ.

– Нисмо ми доживјели неко просвјетљење и нагло завољели једни друге, него се једноставно настојимо држати договора. Бошњаци, ево већ 30 година, о свему што се с њима договори или се не придржавају или искриве тако да „вода иде на њихов млин“ – истакао је Караматић у интервјуу за портал Бањалука.нет.

Истакао је да је мирно раздруживање „ако се они наставе овако понашати“за њега најнормалнија опција:

– Да се фино разиђемо к’о људи, па ако се некад сретнемо да можемо попити кафу, ракију и шта већ иде уз то – казао је Караматић.

Истакао је да је ХНС данас послао документ којим се тражи измјена преамбуле договора из Брисела у дијелу гдје се позива на пресуде судова – Уставног суда БиХ и Суда за људска права.

– Тражили смо да се уврсти оно што је потписано у Бриселу 2013. и Мостару 2020. године. Подсјећам да су то међународни споразуми којима је гарант била америчка администрација и Европска унија. У Бриселу су тада све странке потписале тада да неће нити једном народу наметати представнике, а у Мостару је Изетбеговић потписао да ће се спровести измјене Изборног закона које ће обезбједити да сви народи могу да бирају своје представнике – истиче Караматић.

Он додаје да су се на овај потез одлучили, јер „пријатељи Бошњаци имају обичај да се не придржавају потписаног, а камоли начелно договореног“.

На питање да ли су представницима Уније дали конкретне приједлоге како би требале изгледати те измјене Изборног закона, он каже да су сада затражили само да се поштују споразуми.

– Модалитети провођења могу бити различити и не инсистира се да то мора да буде овако или онако – каже он.

Говорећи о недељном састанку у Бриселу, Караматић сматра да је то „још један у низу састанака који неће донијети ништа.

– Прво, дневни ред није био онакав какав је усаглашен са Хрватским народним сабором. Приоритетно се требало разговарати о Изборном закону, а он је само узгред споменут и апсолутно је логично што (лидер ХДЗ-а БиХ Драган) Човић није хтио присуствовати тој причи – закључује Караматић.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар