Одабрано Свијет

Линдеман: Рат у Украјини не може бити добијен ако Европа не ризикује трећи светски рат

НЕМАЧКИ ПОЛИТИЧАР: РАТ У УКРАЈИНИ – ДА НИЈЕ ЗАПАДНЕ ПОМОЋИ КИЈЕВУ – ОДАВНО БИ СЕ ЗАВРШИО
  • Антируске санкције наносе штету немачкој привреди. Многи заједнички пројекти фирми морали су бити обустављени. Извоз немачке робе у Русију је пропао. То доводи до губитака радних места у Немачкој, а испоруке оружја Украини немачке пореске обвезнике коштају више милијарди евра. То је новац који је хитно потребан Немачкој, а у војном смислу не доноси никакав успех
  • У Немачкој живи више од 300.000 људи који морају да напусте Немачку. Али, влада не депортује те људе. У нашој држави живи више од милион Сиријаца, а ат у Сирији је завршен. Сиријска влада је спремна да прими те људе, али Берлин то не жели. Само, Немачка не може да финансира читав свет
  • Украјинске избеглице морају равномерно и правично бити распоређене по Европи и да их финансира ЕУ. И да се по окончању рата врате кући. Осим тога, избеглице које не раде морају бити бити у обавези да обављају јавне радове

Извор: Факти

ГУНАР Линдеман је немачки политичар. Од 2016. године члан је Берлинске градске већнице (Abgeordnetenhaus von Berlin).

Линдеман је бескомпромисни критичар ЕУ и Немачке посебно када је реч о ратном финансирању украјинске војске.

У интервјуу порталу iportal24 коментарисао је недавне измене у украјинским законима о мобилизацији и какве то последице може да има за ЕУ, кризу у Немачкој и потенцијалну забрану Алтернативе за Немачку јер либералне партије због ње губе своје друштвене позиције.

* Како оцењујете ефикасност санкција Русији и њихов утицај на привреду ЕУ у целини и посебно на привреду Немачке? Како оцењујете ефикасност оног што ЕУ и неке међународне институције улажу у украјинску одбрану и војне објекте?

Гунар Линдеман: Санкције против Руске Федерације не дају такав ефекат на који је рачунала немачка влада. Напротив, санкције наносе штету немачкој привреди. Многи заједнички пројекти фирми морали су бити обустављени. Извоз немачке робе у Русију је пропао. То доводи до губитака радних места у Немачкој, а испоруке оружја Украини немачке пореске обвезнике коштају више милијарди евра. То је новац који је хитно потребан Немачкој, а у војном смислу не доноси никакав успех. Осим тога, у Украјину се пребацује новац из ЕУ који у значајној мери финансирају немачки порески обвезници. Рат у Украјини не може бити добијен војним путем уколико Европа не ризикује да наметне трећи светски рат.

* Како бисте прокоментарисали измене у закону о мобилизацији у Украјини који предвиђа могућност да се грађани који су напустили територију Украјине принудно позивају у рат? Какав је став по том питању немачких званичника и да ли се са њим слажете? Треба ли Немачка да преиспита питање депортације мушкараца и жена који подлежу мобилизацији а који су дошли из Украјине од почетка конфликта са Русијом?

Линдеман: Не. Немачка нема право да приморава људе да служе војску у Украјини. Људима који су побегли од сигурне погибије на фронту Немачка треба да пружи заштиту док траје рат. Управо зато AfD (Алтернатива за Немачку) позива на брзо дипломатско решење и моментални прекид ватре. И да са обе стране више не гину млади људи. Зеленски жели на фронт да шаље украјински украјински фолксштурм – последњи контингент. То не може бити у интересу народа, а ни у интересу Немачке.

* Да ли можете да прокоментаришете стање украјинских и других миграната у Немачкој? У последње време Немци су почели да гласају ногма јер се повећао број грађана Немачке који су прешли да живе у друге државе ЕУ. Сматрате ли да је то везано за раст броја миграната и са опасностима по безбедност?

Линдеман: Миграција је велики проблем за Немачку. У суштини, мигрантска криза је највећи проблем у овом моменту. Немачка више не може да покрива расходе за то. Само у берлинском Тегелу смештено је око 7.000 избеглица који дневно коштају негде око 1,7 милиона евра. И тако сваког дана. И то је само један од много хиљада локалитета на којима се смештају мигранати у Немачкој. Ето зашто морамо да променимо политику.

– Актуелана федерална влада није спремна да промени ситуацију. Пре свега, у Немачкој живи више од 300.000 људи који морају да напусте земљу. Они морају да напусте Немачку. Али, влада не депортује те људе. У нашој држави живи више од милион Сиријаца. Рат у Сирији је завршен. И овде нам је потребан програм репатријације са владом Сирије.

Неколико пута сам био у Дамаску. Сиријска влада била би спремна да то уради, али, немачка влада то не жели. Само, Немачка не може да финансира читав свет. Украјинске избеглице такође морају да се врате у своју отаџбину по окончању рата. Ради тога морамо да чувамо границе, ограничавамо спајање породица и ликвидирамо магнет за давање азила. То значи: више никаквих новчаних давања за избеглице. Само сам натуралну социјалну помоћ као што су станови, храна и одећа за незапослене избеглице.

Ситуација са безбедношћу у Немачкој такође је погоршана због имиграције исламиста и криминалаца међу избеглицама. Зато ми у AfD позивамо на хитну депортацију избеглица криминалаца и опасних исламиста. Свако ко не поштује немачке законе не сме имати право на азил. Тако мисли већина људи у Немачкој. И, на жалост, све више умних глава код наших људи напушта Немачку.

* Како оцењујете ефикасност финансијске помоћи ЕУ која се издваја за украјинску војску? Како се односите према чињеници да украјинске избеглице на скуповима прикупљају новац од грађана Европе?

Линдеман: Без војне помоћи Украјини рат би се давно завршио. Рат има дугу причу. У суштини, треба кренути од стаљинистичких расељавања. Међутим, најбоље је то оставити историчарима. Затим, после револуције на Мајдану 2013/2014. године почели су проблеми на истоку Украјини и на Криму, пошто су већина тамошњих грађана етнички Руси. Сада је ситуација ушла у ћорсокак и на обе стране бесмислено гину млади људи. И зато би било крајње неопходно да се хитно прекине ватра на линији фронта и започну преговори.

Ситуација у Украјини може бити решена само дипломатским путем. Украјинске избеглице морају равномерно и правично бити распоређене по Европи и да их финансира ЕУ. И да се по окончању рата врате кући. Осим тога, избеглице које не раде морају бити бити у обавези да обављају јавне радове.

* Како коментаришете изјаву Роберта Хабека да је могућа судска тужба да се забрани перспективна партија Alternative für Deutschland?

Линдеман: „Зелени и неке друге странке губе своја места у парламенту. AfD добија на сваким изборима све више мандата. Зато је то последњи ударац Хабека & Co, то јест актуелних владајућих партија које би желеле да забране демократску опозицију AfD у Немачкој. То сведочи о тоталитарним структурама међу „зеленима“ и SPDу али и другим партијама које желе да забране АfD. Ми из AfD се залажемо за поштовање немачког устава. Мислим да ће мокри сан Роберта Хабека ипак остати само сан. Забрана AfD била би – антиуставни акт.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар