РС и матица

Удружење правника Српске: Уставни суд БиХ више није чувар Устав БиХ – на штету Дејтона прави унитарну БиХ

НА СВОМ 20. САВЈЕТОВАЊУ УСВОЈИЛО ДЕКЛАРАЦИЈУ ПОВОДОМ ДРЖАЊА К. ШМИТА И ЗАПАДНИХ АМБАСАДА
  • Није примјерено, а ни на темељу Устава и других правних стандарда постојање страних судија у Уставном суду БиХ којима је овај мандат истекао већ након првог избора, поготово што су помагали судијама из реда бошњачког народа да прегласавају судије из реда српског, а понекад и реда хрватског народа и да донесу бројне одлуке засноване на грубом кршењу Устава БиХ и Устава Републике Српске
  • Вријеме вођења колонијалне и освајачке политике од неких страних амбасада, чије су државе у историји српског народа и Републике Српске, увијек биле на супротној страни, прошло је и та врста неоколонијалне политике није у складу са Повељом Уједињених нација
  • Подлијегање притисцима тзв. Високог представника и страних амбасада у тридесетогодишњој историји Босне и Херцеговине само је угрожавало а сада на највиши начин угрожава опстанак и будућност ове дејтонске творевине, и у складу са Пактом о економским, социјалним и културним и другим највишим документима Уједињених нација даје право народима, а прије свега и српском народу и Републици Српској ,на самоопредјељење и избор сопственог пута у будућност

ДВАДЕСЕТО савјетовање „Октобарски правнички дани“ Завршено је једногласним изгласавањем Декларације поводом новонастале кризе проузроковане одлукама Кристијана Шмита, појединих амбасада, Уставног суда БиХ, Тужилаштва и Суда БиХ.

Једногласно, уз одређене измјене, усвојену Декларацију, коју је потписао предсједник Удружења Витомир Поповић, као и правници, преносимо у цијелости:

Удружење правника Републике Српске изражава озбиљну забринутост поводом новонастале кризе у функционисању правног система Републике Српске и Босне и Херцеговине заснованог на Дејтонском мировном споразуму.

Удружење правника посебно изражава озбиљну забринутост понашањем Уставног суда Босне и Херцеговине који је, супротно самом Уставу чији је чувар и гарант и Дејтонском мировном споразуму као основу за његово постојање садржаном у Анексу 4, донио читав низ одлука које, не само крше овај Устав, него руше њену успостављену унутрашњу структуру утемељену на два равноправна ентитета и три конститутивна народа, с циљем стварања унитарне Босне и Херцеговине.

Није примјерено, а ни на темељу Устава и других правних стандарда постојање страних судија у Уставном суду БиХ којима је овај мандат истекао већ након првог избора, а уз чију су помоћ судије углавном из реда бошњачког народа, прегласавале судије из реда српског, а понекад и реда хрватског народа, приликом доношења бројних одлука заснованих на грубом кршењу Устава БиХ и Устава Републике Српске.

То су бројне одлуке о пољопривредном и шумском земљишту, али и читав низ других одлука проистеклих из тзв. апелационе јурисдикције у којима се овај суд ставио изнад одлука Врховног и Уставног суда Републике Српске, чије одлуке су коначне. Измјена Правила овог суда без учешћа судија из Републике Српске и стварање услова за његов даљњи рад по овом основу изазива озбиљну забринутост и прецедент у домаћем али и међународноправном поретку и доводи у питање легалитет и легитимитет донесених одлука.

Поступајући на овај начин Уставни суд БиХ се од „чувара Устава“, као највиша судска инстанца, претворио у орган законодавне, а често и орган извршне власти засноване на принципу преуређења дејстонске Босне и Херцеговине у циљу стварања унитарне државе у облику бивше Републике БиХ.

Нажалост и Суд и Тужилаштво Босне и Херцеговине који свој основ постојања не црпе у Уставу БиХ, него су дио тзв. наметнутих одлука појединих Високих представника, су се ставили у структуру тзв. међународне заједнице и појединих амбасада са циљем измјене успостављене унутрашње структуре утемељене на Уставу БиХ.

Удружење правника Републике Српске најоштрије осуђује одлуку Тужилаштва Босне и Херцеговине, а касније и понашање Суда Босне и Херцеговине, да се против предсједника Републике Српске господина Милорада Додика покрене и води кривични поступак ради непоштовања тзв. кривичног закона кога је наметнуо господин Кристијан Шмит. Господин Кристијан Шмит нема легалитет ни легитимитет да се у складу са Анексом 10 Општег оквирног споразума, представља као Високи представник нити да намеће законе и мијења унутрашњу структуру Босне и Херцеговине засновану на Дејтонском мировном споразуму.

Будући да овај тзв. Високи представник није добио сагласност Савјета безбједности Уједињених нација за наставак мандата ове дејтонске институције, он тиме није ни легалан ни легитиман и све одлуке које је доносио или ће доносити, су ништавне и не могу производити никакво правно дејство јер свој основ не црпе из легалитета и легитимитета који представљају основе принципа сваког правног поретка.

Он није дио унутрашње структуре институција и органа, а тиме правног нити јавног поретка дејтонске Босне и Херцеговине као што то подједнако нису ни амбасадори појединих земаља који себе сматрају представницима међународне заједнице. Ниједан појединац, ма шта он мислио о себи, не може бити изнад Устава Републике Српске и Босне и Херцеговине и не може супституисати надлежност њених органа и институција.

Вријеме вођења колонијалне и освајачке политике од неких страних амбасада, чије су државе у историји српског народа и Републике Српске, увијек биле на супротној страни је прошло и та врста неоколонијалне политике није у складу са Повељом Уједињених нација и поштовањем одлука њених највиших органа у складу са међународним правним поретком и одавно је остало иза нас и свих других цивилизованих народа и представља најгрубљи облик кршења права и слобода суверених држава и њених народа.

Подлијегање притисцима тзв. Високог представника и страних амбасада је до сада у тридесетогодишњој историји Босне и Херцеговине, само угрожавало а сада на највиши начин угрожава опстанак и будућност ове дејтонске творевине, и у складу са Пактом о економским, социјалним и културним и другим највишим документима Уједињених нација даје право народима а прије свега и српском народу и Републици Српској на самоопредјељење и избор сопственог пута у будућност.

Република Српска, српски народ и њене институције треба да све одлуке без обзира одакле и са које стране долазиле а које нису у складу са њеним уставом и Дејтонским споразумом одбаци и не придају им никакв значај.

Јединство српског народа је као и много пута до сада представља императив без кога није могуће очувати опстанак Републике Српске и њених институција и све друге евентуалне партијске и друге размирице би требало рјешавати након завршетка до сада највећег удара тзв. Високог представника и међународне заједнице оличеног у личности Кристијана Шмита, америчке амбасаде и других, чије вођење политике представља грубо мијешање у унутрашње ствари дејтонске Босне и Херцеговине чланице организације Уједињених нација.

Удружење правника Републике Српске ће као и до сада све своје расположиве ресурсе и потенцијале ставити у функцију заштите и опстанка Републике Српске, свих њених институција, предсједника Републике, Народне скупштине, Владе и свих других органа и организација, увијек полазећи од вокације права и функције права у уређењу друштвених односа.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар