Одабрано Свијет

Државни дуг САД 17. јуна достигао рекордних 32 трилиона 39 милијарди и 244 милиона долара

ПРЕ САМО ДВЕ ГОДИНЕ ТВРДИЛИ ДА ЋЕ ДО 32 ТРИЛИОНА СТИЋИ ТЕК 2032.
  • Нагодбом између Бајдена и Конгреса, САД ће у наредне две године моћи да се задужују без ограничења, па аналитичари Питерсоновог фонда очекују да ће до 2030. године, чак и раније, државни дуг САД достићи 50 трилиона долара, што су безмало 2 америчка годишња БДП-а!
  • Настави ли овим темпом, Вашингтон ће средином века 40 одсто свих прихода трошити само на сервисирање дуга, односно на отплату камата

Извор: Факти

АМЕРИЧКИ државни (национални) дуг први пут је званично премашио 32 трилиона долара.

У јануару је још једном пробио утврђени плафон (у то време – 31,4 трилиона долара), а пре неки дан – после вишемесечне „туче“ између Беле куће и републиканске већине у Представничком (доњем) дому Конгреса САД – подигнут не на 33 трилиона долара, како су сви очекивали, већ до 1. јануара 2025. године.

Ово фактички значи да ће Министарство финансија САД можетоком наредне две године моћи да задужује државу колико пожели!

И, за две недеље које су прошле између 3. јуна, када је председник САД Џо Бајден потписао закон о суспензији ограничења националног дуга, и 17. јуна, америчке власти су позајмиле 600 милијарди долара, чиме је укупан износ дуга по први пут у америчкој историји премашио 32 трилиона долара.

Неке прогнозе изгледају још страшније.

Аналитичари Питерсоновог фонда очекују да ће до 2030. године, па чак и раније, државни дуг САД достићи 50 трилиона долара, што су безмало 2 америчка годишња БДП-а!

Овим темпом ће Вашингтон средином века 40 одсто свих прихода трошити само на сервисирање дуга, односно на отплату камата.

Банке широм света „непоузданим и токсичним“ сматрају сваког клијента чијих 40 и више одсто укупних прихода одлази на отплату дугова.

По аналогији, за две или три деценије, ако не и раније, највећа економија на свету постаће токсична.

Прорачуни америчких стручњака од пре само две године, показали су да ће јавни дуг САД премашити 32 трилиона долара најраније 2032. године, али се то догодило, ево, девет година раније.

Тим поводом је извршни директор Питерсон фондације – Мајкл А. Питерсон – рекао The New York Times, водећем дневном листу америчких либерала:

„Пошто брзо прелазимо границу од 32 трилиона долара, а задуживању се не види крај, задњи је час да се позабавимо основама нашег дуга, а то су континуирани раст трошкова и недостатак прихода за њихово финансирање. Проблем је у томе што величина америчког дуга и трошкови његовог сервисирања расту брже од прихода савезног буџета“.

Реално, Американци настављају да живе изнад својих могућности, да троше више него што зарађују.

Према подацима Министарства финансија САД, амерички јавни дуг је 17. јуна био 32 трилиона 39 милијарди 244 милиона долара.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар