Одабрано Свијет

Запад се спрема за завршну фазу отимања Косова, прикључила му се и Украјина

ШЕФОВИ СПОЉНОПОЛИТИЧКИХ ОДБОРА ПАРЛАМЕНАТА ЗАПАДНИХ ЗЕМАЉА ТРАЖЕ ПОЈАЧАВАЊЕ ПРИТИСКА НА СРБИЈУ
  • У писму које су заједно потписали, тражећи од шефова дипломатија ЕУ, САД и Велике Британије „критичнији однос“ према Вучићу, наглашава се: „Косово је суверена држава и функционална демократија. Та чињеница треба да буде основ за нашу заједничку политику у тренутној кризи…
  • Потписници траже да се размотри deterrence diplomacy  према Србији, што се може превести као „дипломатија застрашивања“ или „дипломатија одвраћања“
  • Најистакнутији потписници су Михаел Рот и Боб Менендез. Осим немачког социјалдемократе и америчког демократе, на писму су и потписи њихових колега из Велике Британије, Чешке, Украјине, Ирске, Естоније, Летоније и Литваније

Извор: Deutsche Welle

ПOЛИТИКА Запада према Србији превише је попустљива у погледу Косова, тврде шефови спољнополитичких одбора парламената у Њемачкој, САД, Британији и другим земљама. Они захтјевају јачи притисак на Србију и Вучића.

„Предсједник Србије Вучић води у све већу ескалацију напетости са Косовом. Запад је уздржан у критици – а тај приступ више не функционише, кажу политичари задужени за спољне послове“, преноси берлински лист Тагесшпигел.

Тај лист је имао увид у писмо (у међувремену је цијело јавно објављено) које су потписали „водећи политичари задужени за спољне послове различитих западних држава“ тражећи од шефова дипломатија ЕУ, САД и Велике Британије „критичнији однос“ према Вучићу.

„Покушаји Србије да омета демократске изборе на Косову морају јавно бити критиковани као страно мијешање, морају се предузети конкретне мјере да се Србија позове на одговорност уколико надаље буде подривала слободне и поштене изборе“, пише у том писму.

Најистакнутији потписници су шеф спољнополитичког одбора Бундестага Михаел Рот, као и Боб Менендез, човек који је на истој позицији у америчком Сенату.

Осим њемачког социјалдемократе и америчког демократе, писмо су потписали и шефови одбора за спољну политику у парламентима Велике Британије, Чешке, Украјине, Ирске, Естоније, Летоније и Литваније, као и други политичари нижих функција.

Од потписника из Њемачке, ту је још један Социјалдемократа, посланик Адис Ахметовић из Одбора за спољне послове. Ту су и двојица политичара Зелених, шеф одбора за Европске послове Антон Хофрајтер и члан тог одбора Борис Мијатовић.

Према њиховом суду, Запад је превише попустљив према Србији и Вучићу. „Тражимо да међународна заједница извуче поуке из наше прошлости и обезбједи да не водимо београдоцентричну политику на Балкану“, наводи се у писму.

Подсјећа се да се Косово суочило са „знатним реперкусијама“ након покушаја да четири градоначелника уђу у канцеларије на сјеверу Косова. Додаје се да нема равноправног третмана обеју страна, јер је „мањкало притиска“ на Србију послије хапшења тројице косовских специјалаца и напада на војнике Кфора.

Како преноси Тагесшпигел, потписници писма траже да се размотри deterrence diplomacy  према Србији, што се може превести као „дипломатија застрашивања“ или „дипломатија одвраћања“. То би, наводе, могло да спријечи ново заоштравање безбједносне ситуације на сјеверу Косова.

У писму се истиче да су открића „складишта оружја“ на сјеверу Косова и извјештаји о „кријумчарењу оружја“ појаснили колики су ризици од нове ескалације.

„Косово је суверена држава и функционална демократија. Та чињеница треба да буде основ за нашу заједничку политику у тренутној кризи“, цитира Тагесшпигел из писма.

Како оцјењује тај лист, ЕУ и САД воде „попустљиву политику“ према Србији из страха да „Београд не пређе у руски табор“. „Вучићева влада не учествује у санкцијама против Москве“, наводи се у тексту.

„Руски предсједник Владимир Путин у српском становништву ужива симпатије док многи Срби одбијају пуноправно чланство њихове земље у ЕУ – чланство које није на видику“, закључује лист.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар