Предсједник РС

Додик: Ако ја и Човић уђемо у Предсједништво БиХ – странци више неће владати

ВИДЕ СТРАНЦИ ДА СВИ ЊИХОВИ ПРОПАДАЈУ – ОД МЛАДЕНА ИВАНИЋА ДО БАКИРА ИЗЕТБЕГОВИЋА
  • Не идем у Предсједништво да будем поданик Бошњацима или међународној политици, него да представљам српски национални интерес, као и да Савјет министара доведем у позицију да буде помоћни орган Предсједништва, а не да се представља лажно да је влада, јер БиХ нема владу
  • „Ја ћу положити заклетву Српској, биран сам у Српској, ја сам човјек Републике Српске, ја сам човјек овог народа… Ја идем тамо да деблокирам, да све што треба Српској несметано пролази и да не може нико да спречава развој Српске“
  • Ја и Човић сарађујемо, али никада није било науштрб хрватских или српских националних интереса. Сасвим је логично да нешто договарамо око заједничких послова на нивоу БиХ и тамо покушавамо на адекватан начин да представљамо наше интересе. Никада ништа нисмо радили против Бошњака“
  • „Американци и Британци се страшно боре, што не крију, и говоре да је озбиљно опасна ствар по БиХ ако Додик уђе у Предсједништво БиХ и ту буде и Драган Човић. Због тога се сада иде на варијанту да се 17. априла усвоји закон о дигитализацији избора . Па, ако странцима не буду одговарали резултати – онда ће се наћи нека мала политичка партија која ће тужити Изборну комисију да избори нису одржани у складу са законом и суд рећи да се избори поништавају“

ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Милорад Додик рекао је да је у једном тренутку обавијестио предсједника Србије Александра Вучића да је понудио Младену Иванићу да настави да ради у Предсједништву под одређеним условима, али да је Иванић то одбио из неких својих разлога.

„Логично је да се енергично борите за права свог народа, а не да пропуштате одлуке, а Иванић је масовно пропуштао ствари или је увијек реаговао кад све прође, никада кад треба“, рекао је Додик за РТС, наводећи да је Вучић заинтересован за стабилну Републику Српску.

Додик је рекао да не иде у Предсједништво да буде поданик Бошњацима или међународној политици, него да представља српски национални интерес, као и да Савјет министара доведе у позицију да буде помоћни орган Предсједништва, а не да се представља лажно да је влада, јер БиХ нема владу.

Он је назвао спекулацијама вијести да ће послије избора за члана Предсједништва поднијети оставку на то мјесто, наводећи да не зна како ће се ствари развијати послије избора.

„Ја ћу положити заклетву Српској, биран сам у Српској, ја сам човјек Републике Српске, ја сам човјек овог народа“, рекао је Додик, наводећи да са њим неће бити могуће да се пред сједницу Предсједништва обаве консултације са америчким и британским амбасадорима.

Додик је додао да Српска има много ингеренција, али и кочница на нивоу БиХ, те да у посљедње четири године није имала среће са људима који су из својих политичких интереса почели да се обрачунавају са властима Републике Српске.

„Ја идем тамо да деблокирам, да све што треба Српској несметано пролази и да не може нико да спречава развој Српске“, истакао је Додик, наводећи да ће радити посао у интересу Републике Српске, и да му неће моћи наметнути одговорности за БиХ.

Он је додао да је једном Вучића упознао о намјери да се кандидује за Предсједништво БиХ.

„Разговарамо о томе да се информишемо, као што он мени саопшти нека питања да намјерава нешто да чини. Он сматра да је то наша одлука“, додао је Додик.

Предсједник Додик је истакао да за Србе Предсједништво није најважније мјесто, те појаснио да члан Предсједништва није орган надређен Републици Српској, него је у функцији Српске.

„До сада смо имали са Иванићем покушај да буде надређен и донесене су одлуке без консултација са Српском, као што је спољна политичка стратегија“, рекао је Додик, наводећи да му смета и прича о НАТО-у и да ће спољна политика бити усклађена са ЕУ, јер је одлука парламента Српске да прати политику војне неутралности Србије.

На питање да ли је истина оно што је рекао (министар иностраних послова БиХ)Игор Црнадак да се једном Додик представио тадашњем америчком државном секретару Хилари Клинтон као једини лидер српске странке која је за НАТО, Додик је рекао да је то лаж.

„Шта он измишља, немам појма. Само сам се једном срео са Хилари кад је била државни секретар и то кад је била у Сарајеву. Њега тада нисам видио“, рекао је Додик, наводећи да је прије 15 година питање НАТО-а било тако далеко и да ни данас не постоји одлука БиХ да иде у НАТО.

Коментаришући спекулације да би супруга Бакира Изетбеговића, Себија, могла бити кандидат за бошњачког члана Предсједништва БиХ, Додик је рекао да не зна да ли ће она бити кандидат, да је никада није срео, али да је чуо да у Сарајеву причају да је бољи човјек од Бакира и да за разлику од њега држи ријеч.

Додик је рекао да га не занима кога ће Бошњаци да изаберу, те да сматра да ни они немају права да се мијешају у избор српског члана Предсједништва и да је то ствар бошњачког народа.

Што се тиче хрватског члана Предсједништва, Додик је рекао да Драган Човић има највећу подршку код хрватског народа, као што он има код српског.

„Ја и Човић сарађујемо, али никада није било науштрб хрватских или српских националних интереса. Али, сасвим је логично да нешто договарамо око заједничких послова на нивоу БиХ и тамо покушавамо на адекватан начин да представљамо наше интересе. Никада ништа нисмо радили против Бошњака“, рекао је Додик.

Он је навео да Бошњаци имају сада капацитет да изаберу Хрвата својим гласовима, али да су Хрвати научили лекцију са Жељком Комшићем, који је девастирао хрватско национално питање и свео га на грађанско.

Додик оцијенио је да у залагању америчког амбасадора у БиХ Морин Кормак и шефа Делегације ЕУ у БиХ Ларс-Гунара Вигемарка за промјену Изборног закона у БиХ постоје „двије игре“, јер виде да њихови фаворити пропадају, због чега покушавају да интервенишу да се промијени тај закон.

Додик је вечерас рекао за РТС да је једна игра са приједлогом да се у изборни процес уведе дигитализација, а друга се односи на рјешење Установг суда БиХ о Хрватима.

Он је подсјетио да закон о дигитализацији треба тек да се усвоји, али пошто се 7. маја расписују избори, не постоји шанса да се примијени тај закон, чиме се „стварају услови да нема услова да се одрже избори по закону“.

„Зато иде та интервенција, јер они виде да њихови фаворити у БиХ пропадају, од (члана Предсједништва БиХ Младена) Иванића до Бакира Изетбеговића и осталих“, рекао је Додик.

Он је оцијенио да се Американци и Британци страшно боре, што не крију, и говоре да је озбиљно опасна ствар по БиХ ако Додик уђе у Предсједништво БиХ и ту буде и Драган Човић.

„Ако тако буде, прво, они сигурно неће владати БиХ као што су владали до сада. Можемо се консултовати око ствари, али, они хоће да постављају рјешења, они диктирају рјешења овим људима који хоће да то прихвате, ми нећемо да прихватимо“, поручио је Додик.

Због тога се, навео је он, сада иде на варијанту да се усвоји закон о дигитализацији 17. априла, па ако се одрже избори, онда ће се наћи нека мала политичка партија која ће тужити Изборну комисију да избори нису одржани у складу са законом.

„Ако не буду странцима одговарали резултати избора, онда ће суд рећи да се избори поништавају. Значи, то је једна потпуна игра са свим, са људима у БиХ, са политикама“, истакао је Додик.

Други сегмент изборног закона, каже Додик, јесте прича у којој се тражи да се реализује одлука Уставног суда БиХ у којој је суд пресудио да су Хрвати запостављени.

Он је као примјер навео да се у Дом народа Парламента Федерације БиХ из сваког од 10 кантона бира по један Хрват, али да у Босанско-подрињском кантону нема ниједног Хрвата.

„Онда се неки Мустафа прогласи Хрватом и буде изабран у Дом народа да представља Хрвате. Наравно да је то карикатура“, рекао је Додик.

Пошто је Уставни суд рекао да се то мора прилагодити Хрватима, Додик оцјењује да сада странци не знају шта ће.

„Покушавају да то прилагоде, а Хрвати траже да то буде транспарентно. Међутим, странци хоће да се то још више запетља и буде неефикасно“, додао је Додик.

Он је истакао да Изборни закон мора да буде договорен између политичких фактора у БиХ, а не између странаца или било кога.

„Сама чињеница да су они интервенисали веома јавно у тој намјери да се промијени закон, говори о њиховим уплитањима у јавни живот. БиХ одржава неки спољни консензус, али да би опстала мора имати унутрашњи консензус, кога нема, није изграђен“, рекао је Додик.

(Срна)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар